Product Details:
| Usage/Application | Hydraulic Machines |
| Power | 3kW |
| Panel Type | Control |
| Phase | Three Phase |
| Frequency | 50Hz |
| Protection Class Of Enclosure | IP67 |
| Automation Grade | Automatic |
| Supply Voltage | 415V |
| Material | Mild Steel (Enclosure) |
Product Details:
| Max Force Or Load | 120 ton |
| Panel Type | PLC |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Junaid Electrical |
| Place Of Origin | Delhi |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
hydraulic control unit provides several pressure levels with varying priority. The line pressure control valve is governed by a solenoid and controls line pressure. The level of desired line pressure is related to pressure of the clutch with highest demand, depending on active gear and transmitted torque.