Control Boxes
Our range of products include electrical control box, electric control box, 3 phase semi automatic electrical control box, automatic electrical control box, semi automatic electric control box and 3 phase automatic electrical control box.
Approx. Price: Rs 25,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| IP Rating | IP55 |
| Brand | Junaid Electric Control System |
| Surface Finish | Color Coated |
| Operation Voltage | 380 V |
| Automatic Grade | Automatic |
| Frequency | 60 Hz |
| Phase | 3 Phase |
In order to meet the various requirements of the customers, we are engaged in offering a wide assortment of
Electrical Control Box.
Price Range:- Rs.25000-48000/Unit
Approx. Price: Rs 1,200 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Material | Mild Steel |
| Application | Industrial |
| Type | Control Panel Box |
| Input Voltage | 220V |
| Frequency | 50HZ |
| Shape | Rectangular |
| Brand | Junaid Electric Control System |
3 Phase Semi Automatic Electrical Control Box
Approx. Price: Rs 25,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Material | Mild Steel |
| Application | Industrial |
| IP Rating | IP55 |
| Brand | Junaid Electric Control System |
| Operation Voltage | 380 V |
| Automatic Grade | Semi-Automatic |
| Frequency | 60 Hz |
| Phase | 3 Phase |
Owing to the rich industrial experience and expertise in this business, we are engaged in providing
3 Phase Semi Automatic Electrical Control Box.
Price Range:- Rs.25000-48000/Unit
Automatic Electrical Control Box
Approx. Price: Rs 25,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Phase | 3 Phase |
| IP Rating | IP55 |
| Brand | Junaid |
| Automatic Grade | Automatic |
| Surface Finish | Color Coated |
| Voltage | 380 V |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Box Material | Mild Steel |
Our company holds vast experience in this domain and is involved in the offering
Automatic Electrical Control Box.
Price Range:- Rs.25000-48000/Unit
Semi Automatic Electric Control Box
Approx. Price: Rs 25,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Material | Mild Steel |
| Application | Industrial |
| IP Rating | IP55 |
| Brand | Junaid Electric Control System |
| Surface Finish | Color Coated |
| Automatic Grade | Semi-Automatic |
| Voltage | 380V |
| Frequency | 60 Hz |
| Phase | 3 Phase |
Keeping the diverse requirements of customers in mind, we are instrumental in providing
Semi Automatic Electric Control Box.
Price Range:- Rs.25000-48000/Unit
3 Phase Automatic Electrical Control Box
Approx. Price: Rs 25,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Material | Mild Steel |
| Application | Industrial |
| Surface Finish | Color Coated |
| Automatic Grade | Automatic |
| Voltage | 380 V |
| Frequency | 60 Hz |
| Number of Phase | 3 Phase |
We are one of the most well-distinguished companies in the market that are into offering
3 Phase Automatic Electrical Control Box.
Price Range:- Rs.25000-48000/Unit