Heat Control Panels
We are a leading Manufacturer of 415v heating control panel and 100a hitting control panel from New Delhi, India.
415V Heating Control Panel
Approx. Price: Rs 22,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Current Rating | 100A |
| Power | 2HP |
| Voltage | 415V |
| Warranty | 6 month |
| Size | 20/18 |
| Color | Multi Color |
A heater control panel is a system with a temperature controller, temperature sensor and a way of relaying power to the heater to create heat for a given process.
100A Hitting Control Panel
Approx. Price: Rs 13,000 / PieceGet Latest Price Product Details:
| Current Rating | 100A |
| Shape | Square |
| Application | Electrical Heater |
| Mounting | Wall Mounting |
| Material | Mild Steel |
| Brand | Junaid Electric Control System |
Provided By:
“Junaid Electric Control System” are a
Sole Proprietorship based firm, engaged as the foremost
manufacturer of
Control Panel, Control Panel Enclosure, etc