Product Details:
| Phase | Single Phase |
| Rated Current | Upto 2000 Amps |
| Automation Grade | Automatic |
| Rated Voltage | 415 V |
| Water Source | Industrial Effluent |
| Installation Service | Yes |
| Material | MS |
Product Details:
| Surface Finishing | Coated |
| Power Source | Electric |
| Brand | Junaid |
| Frequency Range | 60 Hz |
| Body Material | Mild Steel |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Ip Rating | IP 65 |
Product Details:
| Rated Voltage | 240V |
| Rated Current | Upto 2000 Amps |
| Brand | Junaid Electric Control System |
| IP Rating | IP50 |
| Surface Finishing | Coated |
| Power Source | Electric |
| Frequency Range | 60 Hz |
| Body Material | Mild Steel |
| Automation Grade | Semi Automatic |
Product Details:
| Load Capacity | upto 50 ton |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Junaid Electric Control System |
| Frequency | 50HZ |
Product Details:
| Brand | Junaid Electrical |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Rated Voltage | 415 V |
| Phase | Three Phase |
| Material | MS |
| Country of Origin | Made in India |
An electrical control panel is an enclosure, typically a metal box or plastic moulding which contains important electrical components that control and monitor a number of mechanical processes.
Product Details:
| Phase | Three Phase |
| Rated Voltage | 440 V |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Power | 1.5kW |
| Type of Control Panel | Free Standing |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | For DG Set |