Product Details:
| Phase | Single Phase |
| Panel Type | Control |
| Usage/Application | Industrial |
| Rated Voltage | 230 V |
| Material | Mild Steel |
| Brand | Junaid Electric Control System |
Product Details:
| Mounting Type | Panel Mount |
| Display Size | 4 inch |
| Phase | Three Phase |
| Control Type | Touch Screen |
| Configuration Software | Yes |
| Memory | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
HMI is the acronym for Human Machine Interface which, simply put, is an interface between a user and a machine. HMI is a term specific to manufacturing and process control systems. An HMI provides a visual representation of the status of a control system with real-time data acquisition.
HMI's can also act as the centralized control unit for manufacturing lines as they are usually equipped with non-volatile memory containing data recipes, can execute event logging and event triggering, and can provide video feed for status monitoring. For a manufacturing line to be integrated with an HMI
Product Details:
| Capacity | 20Ton |
| Phase | Single Phase |
| Material | Iron |
| Max Force Or Load | 30Ton |
| Usage/Application | To control the transmission of energy in a hydraulic system |
| Power | 1HP |
| Frequency | 50HZ |
| Voltage | 220V |
Product Details:
| Switch Type | Push Button |
| Power/Voltage | 250 kW |
| Switch Operation | Manual |
| Material/Body | Plastic |
| Mount Type | Self Mounting |
| Usage/Application | For Controlling Voltage Supply In Different Industrial Applications |
| IP Rating | IP55 |
Product Details:
| Phase | Three phase |
| Rated Voltage | 415 V |
| Automation Grade | Automatic |
| Power | Electric |
| Material | MS |
| IP Rating | IP54 |
| Usage/Application | All Industries VFD Control Panel |
Product Details:
| Phase | Three Phase |
| Rated Voltage | 415 V |
| Rated Current | Upto 2000 Amps |
| Material | Mild Steel |
| Power | 3HP |
| IP Rating | IP55 |
| Usage/Application | Industrial |
Product Details:
| Phase | 3 Phase |
| IP Rating | IP55 |
| Surface Finish | Coated |
| Operation Voltage | 380 V |
| Automatic Grade | Semi-Automatic |
| Brand | Junaid |
| Frequency | 60 Hz |
| Box Material | Mild Steel |
Product Details:
| Usage/Application | Hydraulic Press Machines |
| Power | 3kW |
| Panel Type | Control |
| Brand | Junaid |
| Phase | 3 Phase |
| Frequency | 50 Hz |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Material | Mild Steel |
| Voltage | 380 V |
| Surface Finish | Color Coated |
Product Details:
| Ambient Temperature | 50oC |
| Voltage | 320V |
| Brand | Junaid Electric Control System |
| Power Source | Electric |
| Material | Mild Steel |
| Frequency | 50HZ |
Product Details:
| Rated Voltage | 415 V |
| Surface Finish | Color Coated |
| Frequency | 50Hz |
| Phase | 3 Phase |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | Mild Steel |
| Brand | Junaid Electric Control System |
Product Details:
| Brand | Junaid Electric Control System |
| Frequency | 60 Hz |
| Ip Rating | IP 65 |
| Voltage | 220 V |
| Phase | 3 Phase |
| Body Material | Mild Steel |
Owing to the rich industrial experience and expertise in this business, we are engaged in providing Color Coated Hydraulic Control Panel.
Price Range:- Rs.35000-70000/Unit
Product Details:
| Rated Voltage | 415 V |
| Phase | Three Phase |
| Material | MS |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | Kneader Machine Control Panel Board |
| Usage/Application | Industrial |
Leveraging the skills of our qualified team of professionals, we are instrumental in offering a wide range of Kneader Machine Control Panel Board.
Price Range:- Rs.35000-75000/Unit
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Type of Control Panel | Haydrulic Press |
| Brand | Junaid Electric Control System |
| Frequency | 50Hz |
| Automation Grade | Automatic |
| Ip Rating | IP 65 |
| Voltage | 220V |
| Phase | 3 Phase |
| Surface Finish | Color Coated |
In order to keep pace with never ending demands of the customers, our company is instrumental in providing Hydraulic Machine Control Panel.
Price Range:- Rs.25000-70000/Unit